Jak napisać list motywacyjny?

Podczas gdy sporządzanie CV jest jeszcze w miarę jasne, w przypadku pisania listów motywacyjnych pojawia się często pewien problem – co w nim zawrzeć? Na co zwrócić uwagę? O czym wspomnieć, aby wyszło przekonująco, ale i naturalnie jednocześnie? Nie da się ukryć, że najczęstszym błędem popełnianym przez potencjalnych pracowników są źle komponowane dokumenty aplikacyjne, które sprawiają, że aplikujący odpada już na samym wstępie procesu rekrutacji.

List motywacyjny powinien być przede wszystkim osobnym dokumentem, który nie odtwarza w wierny sposób informacji, jakie zdążyliśmy już przekazać schematycznie w CV. Niestety często potencjalny kandydat bardzo często decyduje się na opisowe ujęcie faktów ze swego dotychczasowego życia zawodowego, pomijając inne elementy, jakie w listach motywacyjnych są bardzo ważne. Nie powielajmy tego, co zostało już wspomniane, ale jak sama nazwa wskazuje, przekażmy konkretną argumentację dotyczącą powodów, dla których chcemy pracować akurat na tym a nie innym stanowisku oraz we właśnie tej a nie innej firmie.

Pracodawca po przeczytaniu listu powinien nas już nieco poznać, ale nie tylko dowiedzieć się, co sobą reprezentujemy pod względem kwalifikacji czy doświadczenia, ale jaki jest motor napędzający nas do pracy, co nami kieruje, co ma dla nas znaczenie i jak postrzegamy jego placówkę. Przedstawiając korzyści, jakie mogą wynikać z zatrudnienia właśnie nas, a nie kogokolwiek innego, skoncentrujmy się nie tylko na własnych benefitach, ale również na tym, co może zyskać nasz potencjalny przełożony i zarządzana przez niego firma. Pamiętajmy także, że człowieka, który ma być naszym szefem nie interesuje nic poza naszym życiem zawodowym, więc zważajmy na to, aby je wyraźnie odgraniczyć od życia prywatnego. Nie wspominajmy o sytuacji rodzinnej, bo nie ma to w kontekście pracy praktycznie żadnego znaczenia.

Formułując list motywacyjny, trzeba także pomyśleć o kilku kwestiach formalnych, a mianowicie o tym, aby wyglądał on profesjonalnie, a nie jak zmięta kartka papieru wydarta z pierwszego lepszego zeszytu. Jest to nasza wizytówka, przepustka na dalszy etap rekrutacji, zatem postarajmy się, aby przygotować dokumenty schludnie oraz w oparciu o obowiązujące standardy. Co to oznacza? W praktyce zacznijmy od zrobienia swego rodzaju mapy myśli. Wyszczególnijmy sobie od punktów, co chcielibyśmy w tym liście zawrzeć, a dopiero później zastanówmy się, jak to podzielić. Nie możemy wszystkich informacji pisać ciągiem, punktować czy skakać od tematu do tematu. Najważniejsza jest przejrzystość i logika wypowiedzi, dlatego też uwzględnijmy podział na akapity. W każdym skupmy się na nieco innym aspekcie naszej ścieżki zawodowej.

Na początku dobrze jest napisać, skąd dowiedzieliśmy się o danym ogłoszeniu, na jakie stanowisko aplikujemy i nadmienić, że poprzez ten dokument aplikacyjny mamy zamiar przedstawić swoją kandydaturę. Tyle drogą wstępu. Później rozwinięcie argumentacji. W pierwszym akapicie warto pochwalić się swoim doświadczeniem, ale raczej skoncentrować się nie na wymienianiu szkół czy dotychczasowych miejsc zatrudnienia, co zaledwie o nich wspomnieć i skupić się głównie na zaletach i plusach, które z nich wynikały. Trzeci akapit to natomiast korzyści, jakie może mieć nasz przyszły szef. Na koniec warto byłoby także ładnie podsumować, chociażby używając standardowej formułki, iż mamy nadzieję, że poprzez niniejszy list motywacyjny zainteresowaliśmy swoją osobą oraz że mamy ochotę na spotkanie osobiście w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Odpuśćmy sobie także pożegnania potoczne w postaci utartych zwrotów „pozdrawiam” a zamiast tego przyda się „z poważaniem” czy „łączę wyrazy szacunku” – od razu brzmi to lepiej. Zwracajmy także uwagę na to, aby nie wracać w kółko do tego samego tematu. Musimy przyłożyć się do stylistyki wypowiedzi, aby nie wyszło masło maślane. Posługujmy się w pełni poprawną polszczyzną, a przy konstruowaniu długich zdań, pamiętajmy o interpunkcji.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w listach motywacyjnych jest nieodpowiednia strona formalna dokumentu. Jest on słaby merytorycznie, niepoprawny gramatycznie i wiele pozostawia, co do klarowności wypowiedzi. Na wstępie, po przeczytaniu zaledwie kilku linijek, przeprowadzający rekrutację, który na co dzień ma do czynienia z setkami profesjonalnych formularzy, nie będzie zainteresowany takim, który zawiera omyłki językowe czy nie jest schludny. Niestety jednak wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich list motywacyjny nie jest idealny. W tym celu warto byłoby zwrócić uwagę na gotowe wersje dokumentów aplikacyjnych, które dostępne są chociażby w Internecie. Wystarczy podstawić do wzoru swoje informacje oraz uzupełnić własnymi danymi kontaktowymi i gotowe. Nie jest także wskazane pisanie zbyt długich listów w formie esejów. Nie przekraczajmy długości A4, bo zawalony dokumentacją rekrutujący po prostu go odrzuci. 

Zdjęcia

listycv.pl © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.