Targi pracy - dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Organizowane są w przeróżnych miejscach, przyciągają tłumy zainteresowanych oraz stanowią rewelacyjna formę promocji dla przeróżnych podmiotów gospodarczych. Niestety wiele osób kompletnie ich nie uwzględnia tak przy próbach znalezienia stałego zatrudnienia, jak również poszukując sprawdzonych pracowników.

Targi pracy, bo o nich tutaj mowa, stanowią jedną z najciekawszych i jednocześnie najprostszych form pozyskiwania kontaktów. Pozytywów jest pełno dla ludzi, którzy pozostają na chwilę obecną bez pracy, ale także dla prezesów i dyrektorów firm, którym przydaliby się nowi specjaliści. Podczas gdy niemający zajęcia stara się wyszukać coś optymalnego dla siebie wertując setki ogłoszeń w Internecie czy lokalnej gazecie, na opisywanych tu targach pracy nie musi się wysilać. Wszystko jest podane jak na tacy. Wystarczy za symboliczną opłatę kilku złotych wejść do budynku i przejść się, przystając przy interesujących nas stanowiskach. Gdzie chcemy, tam zostawiamy swoje CV, które później trafia bezpośrednio do zarządu podmiotu czy osób decyzyjnych. Czasem zdarza się tak, że nawet pomimo braku konieczności rekrutowania na dane stanowisko, szef oglądając złożone dokumenty aplikacyjne wykazuje chęć spotkania się z konkretnym kandydatem i co za tym idzie daje mu sposobność wykazania się i zaprezentowania na rozmowie kwalifikacyjnej. To owocuje nierzadko utworzeniem dodatkowego stanowiska pracy właśnie dla niego. Nie trzeba więc chyba podsumowywać, że targi pracy rozpościerają przed szukającymi zatrudnienia znacznie szerszy wachlarz możliwości niż normalne serwisy poświęcone tej dziedzinie. Na jedno stanowisko w przeciętnym portalu z ogłoszeniami o pracę aplikuje zazwyczaj kilka setek chętnych. Pracodawca często wybiera pierwszą lepszą osobę, której CV mu się spodoba. Uczestnictwo w targach pozwala natomiast na dotarcie nawet do trudno dostępnych firm czy przedsiębiorstw, które w danym momencie rekrutacji nie przeprowadzają. Tym samym jest duże prawdopodobieństwo, że jednak mimo wszystko nasze dokumenty aplikacyjne pozostaną w bazie danej firmy, a gdy będzie konieczność obsadzenia stanowiska, zadzwonią właśnie do nas. Jest to więc rewelacyjna forma promocji – nie tylko dla przedsiębiorstwa, ale również szarego, zwykłego pracownika.
Udział w targach pracy pozwala też na to, aby zorientować się, jakie w ogóle możliwości ma dany specjalista w konkretnej branży. A mianowicie często pada wśród poszukujących pracy stwierdzenie, że z ich profesją nie ma żadnych perspektyw. Z czego to wynika? Nierzadko jest to po prostu wynik zwyczajnej niewiedzy. Niezorientowani w branży i firmach w niej działających czy to w swoim miejscu zamieszkania czy jego okolicach, wielokrotnie tracimy szansę na zatrudnienie na własne życzenie. To, że przeglądamy systematycznie serwisy z ogłoszeniami o pracę to nie wszystko, co możemy zrobić. Przecież od pewnego czasu wyjątkowo modne jest pozostawienie dokumentów aplikacyjnych bez wakatu. Wchodzimy do placówki interesującego nas podmiotu i składamy CV oraz list motywacyjny. Nie ma naboru kandydatów na nasze stanowisko? W porządku, ale jeżeli kiedyś będzie potrzeba zatrudnienia kogoś, niewątpliwie zamiast ogłaszać rekrutację, czekać na zgłoszenia i później przeprowadzać setki rozmów kwalifikacyjnych, szefostwo zdecyduje się przedzwonić do kandydata, którego życiorys ma na biurku i który wykazuje chęć podjęcia współpracy. Nic prostszego i wygodniejszego tak dla pracodawcy, jak i zatrudnianego. Targi pracy są w tej materii jeszcze bardziej komfortowe. Nie musimy nawet chodzić po siedzibach przedsiębiorstw, bo ich reprezentanci zebrani są w jednym, konkretnym miejscu.

Zdjęcia

listycv.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.