Praca za granicą - jak rozpocząć przygotowania

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Coraz częściej ludzie w różnych grupach wiekowych decydują się na wyjazd z kraju w celach zarobkowych. Chęć podjęcia pracy zagranicą jest wśród Polaków popularna, ale niestety wielu poszukujących stałego zatrudnienia poza granicami państwa kompletnie nie przygotowuje się do innych realiów.

Zanim pojedziesz, sprawdź

Przede wszystkim nie powinniśmy być łatwowierni. Naiwność może nas kosztować spore pieniądze i zmarnowany czas. Musimy zwrócić uwagę na to, że ofert dotyczących wyjazdów zagranicznych jest cała masa, ale to które z nich będą faktycznie propozycjami uczciwej pracy to już nieco inna kwestia. By nie dać się naciąć, warto sprawdzić firmę. Nigdy nie wybierajmy się za granicę do pracy u kogoś, o kim nic nie wiemy. Przecież wiąże się to z dużym nakładem finansowym na samą podróż czy niekiedy rezygnacją z dotychczasowych zajęć, tu na miejscu. Konsekwencją tego okazuje się często nic innego jak rozczarowanie. Nie wyjść jak Zabłocki na mydle na pracy zagranicą da się w łatwy sposób – wystarczy poszperać na temat spółki w Internecie, albo przedzwonić do agencji zatrudnienia. Jeżeli specjaliści z Polski są faktycznie mile widziani, przedsiębiorcy zagraniczni powinni zamieścić ogłoszenia także w agencjach.

Przygotowanie językowe

Kolejna kwestia, na jaką również trzeba popatrzeć to nasz poziom znajomości języka obcego. Chodzi o to czy wyjazd zagranicę będzie mógł wiązać się z pracą na wyższym stanowisku czy też będą to jedynie typowe roboty sezonowe. Nie ma co ukrywać, że bez języka o dobrą pracę ciężko. Trudno jest się dogadać i porozumieć w każdej, nawet najdrobniejszej kwestii. By tego uniknąć, warto skorzystać z kursu językowego czy odświeżyć sobie język na prywatnych lekcjach. Wtedy mamy po prostu pewność, że oswojeni z językiem, nawet jeżeli czegoś nie zrozumiemy, nie speszymy się, ale poprosimy rozmówcę o powtórzenie czy wytłumaczenie innymi słowami. Jako przygotowanie językowe rozumie się także kwestię odpowiedniego skompletowania potrzebnych dokumentów aplikacyjnych. Co nam z polskiego listu motywacyjnego czy CV. W końcu skoro jedziemy zagranicę, musimy mieć papiery stosownie przetłumaczone. Warto się do tego przyłożyć, ponieważ jest to nasza wizytówka, a zarazem klucz do dalszej kariery.

Zaplanuj wszystko krok po kroku

Kiedy nasza praca okaże się już pewniakiem, powinniśmy zająć się przygotowaniami do życia w obcym miejscu. Nie jest wcale łatwo Polakowi przyjeżdżającemu po raz pierwszy do nowego kraju czy to odnaleźć się w nim, umieć swobodnie przemieszczać czy nawet posługiwać środkami komunikacji publicznej. Kolejna kwestia to zakwaterowanie. Ceny są naprawdę różnorodne i można tak samo łatwo natrafić na okazję wyjątkowo korzystną, jak także przepłacić. Rozwiązaniem jest zatem porównanie skrupulatnie cen i poszukanie czegoś, co będzie dla nas w pełni dogodne. Jeżeli chodzi o lokalizację mieszkania, które wynajmujemy, to powinniśmy w głównej mierze zwrócić uwagę na to czy aby nie jest to obiekt usytuowany zbyt daleko od miejsca naszej pracy. Znaczenie mają w tym przypadku tak względy bezpieczeństwa, jak i aspekty finansowe. Im dalej będziemy mieszkać od firmy, w której jesteśmy zatrudnieni, tym dłużej będziemy dojeżdżać i w konsekwencji przełoży się do na względy materialne.

Czy na stałe, czy tymczasowo

Jeszcze innym wariantem, na jaki trzeba także zwrócić uwagę podczas wyjazdu zagranicę jest nasze osobiste nastawienie o wyjazdu. Zupełnie inaczej wyglądają przygotowania do wyprawy w nieznane, kiedy mamy zamiar pobyć w danym miejscu parę tygodni czy góra kilka miesięcy, a zgoła odmiennie jest, gdy planujemy zatrzymać się tam na stałe. W pierwszym przypadku, a więc podczas wyjazdu tymczasowego, nie jest konieczne wynajmowanie mieszkania, za które w krajach zagranicznych trzeba sporo zapłacić i które przede wszystkim są nam wynajmowane po podpisaniu umowy na zazwyczaj nieco dłuższy czas. Ciężko nawet byłoby nam znaleźć cały obiekt mieszkalny na tak krótki okres. Wtedy warto przyłożyć się do selekcji okolicznych pensjonatów i hotelików lub kwater prywatnych. Prędzej taką formę zakwaterowania znajdziemy na interesujący nas przedział czasowy. Kiedy natomiast bierzemy pod uwagę wyjazd na stałe, raczej nie ma, co tracić pieniędzy na tego rodzaju noclegownie. Prędzej czy później zmęczy nas koczowanie u kogoś obcego czy dzielenie łazienki z innymi współlokatorami. Dlatego też, by nie komplikować sobie życia na co dzień warto od razu zacząć szukać mieszkania do wynajęcia.

Zdjęcia

listycv.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.