Umowy na czas określony - czy mają jakieś zalety?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Dzisiejszy rynek pracy pozostawia naprawdę wiele do życzenia, jeżeli chodzi o warunki pracy proponowane zatrudnianym przez firmy pracownikom. Niestety, wielu pracodawców wykorzystuje fakt, iż jest dziś spore bezrobocie, a i nadwyżka specjalistów, absolwentów szkół wyższych oraz doświadczonych ludzi bez etatów i szans na dobrą i uczciwą pracę. Rezultatem tego są chociażby notorycznie w naszym kraju wręczane zatrudnianym umowy „śmieciowe” czy też umowy na czas określony.

W dzisiejszym tekście przyjrzymy się bliżej zwłaszcza drugiej kategorii wymienionych powyżej umów o pracę. Umowa na czas określony jest równoznaczna z tym, że pracownik może liczyć na względną stabilność pracy i jej ciągłość w ściśle określonym przedziale czasowym narzuconym poprzez dokument owej umowy. To, jaki to będzie wymiar czasowy jest natomiast uzależnione bezpośrednio od widzimisię szefa. Z perspektywy pracownika oczywiście najbardziej korzystna okazuje się przede wszystkim umowa o pracę na czas nieokreślony, która stanowi nic innego jak trwałe zatrudnienie na lata. Nie oznacza to jednakże, że nie można wyszukać żadnych plusów wspomnianej umowy na czas określony.

Jedną z zalet, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest między innymi możliwość przetestowania pracodawcy i środowiska pracy. W ten sposób nic nie mamy narzucane, nie musimy dzień w dzień przez najbliższych kilkanaście czy jeszcze więcej lat spędzać czas w miejscu pracy, które nam nie odpowiada. Przez owy okres określony sprawdzamy zatem zarówno firmę, jak i firma sprawdza nas. Możemy się wycofać, ale zawsze pozostanie jakiś ślad, że faktycznie pracowaliśmy w naszych dokumentach. Otrzymamy świadectwo pracy, poza tym nie będziemy mieli problemu przy szukaniu kolejnej z udowodnieniem posiadanego doświadczenia.

Kolejna sprawa to to, że na współczesnym rynku pracy, zwłaszcza w branżach nowoczesnych typu informatyka czy media, które systematycznie się rozwijają, następuje duża dynamizacja. Chcąc się bezustannie uczyć, zdobywać nowe wiadomości w danym kierunku oraz szlifować swe dotychczasowe umiejętności, powinniśmy podążać za owym postępem, nie stojąc w miejscu. I właśnie posiadanie umowy o pracę na czas określony może nam w tym bardzo pomóc. Z reguły wystarczą dwa tygodnie – maksymalnie miesiąc wypowiedzenia, aby zakończyć współpracę z danym podmiotem gospodarczym i nawiązać z nowym – lepszym i proponującym nam korzystniejsze warunki i większe wynagrodzenie oraz szersze perspektywy. Przypomnijmy natomiast, że przy umowie o pracę na czas nieokreślony, po przepracowaniu w danej firmie chociażby trzech lat, obowiązuje nas już wypowiedzenie trzymiesięczne, co w przypadku pracy od teraz jest ogromną przeszkodą i dużym minusem. Mało który przyszły szef będzie na tyle wyrozumiały, żeby czekać na pracownika aż tak długi czas. Niektórzy po prostu mają etat do obsadzenia w trybie natychmiastowym, aby nie doszło w firmie do żadnego przestoju. Warto zatem przy umowie na czas określony zastanowić się nad tym czy wyżej wspomniane zalety tego typu umowy nie mają dla nas większego znaczenia niż wady owego dokumentu.

Zdjęcia

listycv.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.