Zmiana pracy - jak się za to zabrać

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Kiedy codziennie wykonywana praca nie daje Ci już żadnej satysfakcji, a konieczność realizacji poszczególnych obowiązków zawodowych wiąże się tylko z ciągłą frustracją czy znużeniem, to znak, że najwyższy czas, aby poszukać coś nowego. Zmienić stanowisko czy posadę nie jest trudno, gorzej jeżeli chodzi o znalezienie odpowiedniego dla nas przedsiębiorstwa, w którym będziemy mogli bez znudzenia i monotonii zagościć na dłużej.

Zanim jednak zabierzemy się za przekopywanie ogłoszeń o pracę, dobrze byłoby się do tego najpierw właściwie przygotować. Poprzez przygotowanie rozumie się przede wszystkim skompletowanie niezbędnych dokumentów. Tylko w ten sposób szybko i sprawnie będziemy mogli reagować na wszelkie dostrzeżone w sieci czy gazecie anonse. Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę w głównej mierze na aktualne doświadczenie, jakie już mamy na swoim koncie. Pamiętajmy, aby odświeżyć życiorys i sporządzić list motywacyjny, który będzie odpowiedni do danego charakteru pracy. Nie jest mile widziane kopiowanie gotowych formułek gdzieś z sieci czy też wysyłanie wszędzie jednego, uniwersalnego dokumentu, bowiem standardowe, niewiele wnoszące i nieindywidualne a ogólne frazesy naprawdę łatwo jest wychwycić. Tym samym w oczach potencjalnego szefa wypada się gorzej. Postarajmy się także o to, aby zawsze wysyłać w związku z konkretnym ogłoszeniem cały komplet dokumentów. Niekiedy szukający pracy, w pośpiechu, aby nikt inny ich nie ubiegł i by ogłoszenie nadal było aktualne, wysyła od ręki CV, nie dołączając do niego listu motywacyjnego. Nawet, jeżeli nie ma go zaznaczonego w ogłoszeniu i tak wypadałoby zaprezentować swoją kandydaturę nieco szerzej niż poprzez życiorys.

Nie jest także dobrym rozwiązaniem decydowanie się na zmianę pracy zbyt pochopnie. Prawdę powiedziawszy takie kwestie powinniśmy przede wszystkim bardzo dobrze przemyśleć, rozważając wszelkie ZA i PRZECIW. Porównajmy proponowane nam warunki pracy z tym, co mamy na chwilę obecną, wysokość wynagrodzenia, renomę i prestiż firmy, gwarancję zatrudnienia, a nawet atmosferę panującą w danym miejscu. Nie ma co ukrywać, że takie kwestie jak bezstresowość pracy czy też dobry dojazd z domu do firmy w dłuższej perspektywie czasowej okazują się niesamowicie ważne. Nigdy nie popełniajmy tego błędu, że zwalniamy się zanim znajdziemy coś nowego. W przeciwnym przypadku możemy pozostać na lodzie a ze znalezieniem czegoś, co nam będzie pasowało może być różnie, zwłaszcza w dobie tak silnie rosnącego bezrobocia oraz tak dużej konkurencji rynkowej.

Zmiana pracy powinna się wiązać także z chęcią rozwoju. Progres rozumiany jest w tej kwestii dwojako. Z jednej strony chodzi o faktyczny zakres wiedzy, nowe doświadczenia, umiejętności i zdolności, jakie pozyskamy dzięki zatrudnieniu w innym miejscu niż dotychczas, a z drugiej liczy się także postęp w sferze zarobków. Rzadko zdarza się, aby kandydat podejmował się pracy w nowej firmie za mniejsze pieniądze niż we wcześniejszej. Zmiana pracy jak widać nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. Musi być to temat skrupulatnie przemyślany i dobrze zaplanowany. Przestój między jedną pracą w CV a drugą nie jest mile widziany wśród potencjalnych pracodawców.

Zdjęcia

listycv.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.