Dobra prezencja a wynik rozmowy kwalifikacyjnej

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

To czy dostaniesz pracę na wymarzonym stanowisku w firmie, do której aplikowałeś nie zawsze jest zależne wyłącznie od Twoich konkretnych umiejętności czy wiedzy, jaką posiadasz. W dzisiejszym świecie ogromne znaczenie ma zwłaszcza to, jak się potrafisz zaprezentować. Nadrzędne jest przede wszystkim wyrobienie w sobie nie tylko odpowiedniej aparycji, lecz również prezencji.

 

Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny, dlatego, że z osobą schludną i estetycznie wyglądająca milej i przyjemniej się obcuje. Bez wątpienia więc ktoś, kto wyszykuje się z klasą i szykiem na rozmowę kwalifikacyjną będzie miał dodatkowy plus. Oczywiście nie chodzi o same odczucia estetyczne rozmawiającego z nami, ale także o to, jaki to charakter pracy. W niektórych zawodach nienaganny wygląd jest po prostu wskazany, bo taki jest styl danego zajęcia. Niewątpliwie można stwierdzić, ze zadbana aparycja przyda się w zawodach typowo kobiecych – kosmetyczka, masażystka, stylistka czy fryzjerka, ale także w niektórych branżach opierających się na robocie typowo fizycznej – kelnerka, barmanka. To samo tyczy się mężczyzn. Nie ma szans na poważną posadę ktoś, kto nie prezentuje się z klasą. Nie ma co ukrywać, że im lepiej się przedstawia dany kandydat pod względem wizualnym, tym bardziej pewny siebie z pewnością jest, chociażby właśnie za sprawą swego estetycznego wizerunku. Osoby dobrze wyglądające bez większych trudności nawiązują nowe kontakty, są wyjątkowo śmiałe, zdecydowane i wiedzą czego chcą, bowiem nie mają żadnych kompleksów. Mają także większy szacunek u innych współpracowników.

 

Wygląd nie jest bez znaczenia również przy niektórych profesjach biurowych. I tak przykładowo bardzo istotne jest, aby nienagannie prezentowała się osoba na stanowisku przedstawiciela handlowego, sekretarki, recepcjonistki czy koordynatora bądź managera. Ci ludzie ciągle przebywają wśród innych, więc nie ma wyjścia – muszą reprezentować firmę, w której pracują także poprzez schludny i zadbany wygląd. Nie powinien więc dziwić fakt, że na ten aspekt na rozmowie kwalifikacyjnej jest przykładana duża uwaga. Wprawdzie nie chodzi o to, jakimi cechami odznacza się dany kandydat i czy natura obdarzyła go urodą bardziej czy mniej, ale przede wszystkim o zadbanie o siebie samego i własną prezencję. Wiele w naszym wyglądzie jest po prostu zależne od nas – to jak się ubierzemy, jak ułożymy włosy, czy dopasujemy taktownie ubiór do okoliczności oraz charakteru pracy, jaką mielibyśmy wykonywać. Nie jest wskazane jednakże przychodzenie na interview w ciuchach wyzywających czy niestosownych do sytuacji. Szczególnie jest to brane pod uwagę w przypadku pań. Obowiązują zatem ściśle określone standardy. Najlepsza wizytówka każdej ubiegającej się o zatrudnienie damy, która ma szyk i elegancję to klasyczny żakiet oraz spodnie czy spódnica. Ważne, aby komplet był do siebie dobrany. Możemy kupić gotową garsonkę osadzoną w jednym stylu, fasonie i wzorze, albo postarać się skomponować coś na własną rękę. Nie przesadzajmy jednak ze wzorkami, printami czy kolorystyką. Ogólny odbiór naszej osoby ma być jasny – człowiek schludny, zadbany, ale nie prowokujący ubraniem. Odpadają zatem wszelkiego rodzaju ciuchy casualowe – na co z kolei zwłaszcza powinni zwrócić uwagę panowie, bowiem to w ich przypadku często dochodzi o swego rodzaju wybryków. Nie są akceptowane krótkie spodenki, kolorowe bluzy czy typowo sportowy look. Panie muszą natomiast kontrolować długość zakładanych sukienek czy spódnic. Optymalna będzie w kolano. Wtedy śmiało można sięgnąć po parę ulubionych szpilek. Duży dekolt zrównoważmy natomiast spodniami ubieranymi zamiast spódnicy. Nie obwieszajmy się za bardzo biżuterią, na pewno nie tanią i tandetną, jeżeli już to prawdziwymi wyrobami jubilerskimi – szczególnie uniwersalnym i świetnie pasującym do wszystkiego srebrem.

 

Zadbanie o wizerunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest ogromnie istotne, bowiem spotkanie z potencjalnym szefem powinniśmy traktować jako nasze pięć minut, które może się już nigdy więcej nie powtórzyć, zwłaszcza w tej samej firmie. Jeżeli komisja przeprowadzająca przesłuchania kandydatów styka się dzień w dzień przez miesiąc czy dwa z rozmaitymi osobami chętnymi do podjęcia zatrudnienia w ich placówce, nie mamy szans na poprawienie swego pierwszego złego wrażenia, wręcz przeciwnie – zostaniemy skreśleni już na samym początku, zaraz podczas dokonywania wstępnej selekcji. Warto zatem przygotować się do rozmowy nie tylko pod względem merytorycznym, ale również wizerunkowym.

Zdjęcia

listycv.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.