O czym nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Jeżeli nosisz się z zamiarem znalezienia nowej pracy, powinieneś zacząć od stosownego przygotowania się do czekającej Cię rozmowy kwalifikacyjnej. Najistotniejsze jest bowiem to, aby właściwie wypaść w trakcie spotkania z Twoim potencjalnym szefem. Niestety wiele osób robi złe pierwsze wrażenie zupełnie nieświadomie. Dlaczego i z czym się to wiąże? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz we fragmentach poniższych.

Nie pokazuj zachłanności

Motywacja do podjęcia zatrudnienia konkretnie w danym miejscu pracy może być różnoraka i wynikać z wielu rozmaitych punktów widzenia. Dla jednych ważna jest kariera oraz szlifowanie dalszej ścieżki rozwoju, dla drugich natomiast liczą się głównie względy finansowe i w tym przypadku pojawia się czasem sprzeczność między tym, czego oczekuje pracownik, a na co liczy pracodawca. Oczywiście mając stosowne doświadczenie oraz wiedzę i niezbędne kwalifikacje nie ma co ukrywać, że byłoby ciężko twierdzić, że wysokość otrzymywanego wynagrodzenia nie ma dla nas żadnego znaczenia. Warto jednak nie poruszać kwestii zarobków już na samym wstępie. Liczy się bowiem umiejętne i taktowne zahaczenie o ten temat w odpowiednim czasie, najlepiej dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne aspekty zostaną już szczegółowo omówione. Nie zadawajmy pierwszego pytania o zarobki już na dzień dobry. Poczekajmy aż zobaczymy czym w ogóle mielibyśmy się zajmować i jakie są odpowiedzialności, które chce powierzyć nam szef. Czasem zwyczajne stwierdzenie, że będziesz pracować na takim czy innym stanowisku okazuje się w praktyce pojęciem względnym. I tak przykładowo sekretarka sekretarce nierówna, zatem nie ma wątpliwości co do tego, że sprawa wynagrodzenia jest istotna, ale nie nadrzędna.

Nie mów za dużo

Starając się o zatrudnienie, zwłaszcza w renomowanych, dużych korporacjach, bardzo często poddajemy się dość podchwytliwej rozmowie kwalifikacyjnej, która ma na celu przekazać jasny obraz przyszłemu pracodawcy na temat naszej osoby. Tak jest chociażby wtedy, kiedy pada niby zupełnie standardowe pytanie o wizję naszego życia za pięć czy dziesięć lat. Przeprowadzający rozmowę formułują to bardzo różnorodnie – „gdzie widzisz siebie za parę lat”, „co chciałbyś robić za parę lat”, „jakie są Twoje dążenia w perspektywie kilku najbliższych lat” itp. W gruncie rzeczy nikogo nie interesują nasze marzenia czy plany, bo w końcu to nasze sprawy osobiste, ale dzięki odpowiedni potencjalnego pracodawcy da się jasno wywnioskować, jakie jest jego podejście do pracy, o którą właśnie zabiega. Załóżmy, że kandydat na dane stanowisko odpowie, że za jakiś czas zamierza wyjechać za granicę albo przenieść się do innego miasta i od razu jest to dla szefa prowadzącego dyskusję jasny sygnał, że nawet jeśli okaże się on dobrym pracownikiem, to nie można liczyć na to, ze zagości w firmie na dłużej. Co innego, gdy natomiast powiemy, że chcielibyśmy nadal pracować w dotychczasowym miejscu pracy i ubiegamy się o stałe i trwałe zatrudnienie. Wtedy w oczach rozmówcy wyjdziemy zupełnie inaczej, na pewno znacznie bardziej pozytywnie.

Nie bądź problematyczny

W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim lojalność wobec firmy i jej oddanie, co można rozumieć nie tylko jako niedziałanie na szkodę przedsiębiorstwa, w którym jesteśmy zatrudnieni, ale również wiąże się to z koniecznością bycia non stop dyspozycyjnym. I tu rodzi się często problem, bo z jednej strony kusząca perspektywa rozwoju, dalszego kształcenia się i szlifowania swych umiejętności w danej branży oraz idące z tym w parze wysokie zarobki, a z drugiej życie rodzinne i osobiste. Nie ma co ukrywać, że kobiecie z dwójką małych dzieci będzie ciężej znaleźć konkretną pracę niż wolnej singielce bez zobowiązań. Nie oznacza to rzecz jasna, że mamy zatajać pewne kwestie przed potencjalnym pracodawcą, bo przecież w zasadzie i tak nic nam to nie da, gdyż prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Mimo wszystko nie musimy od razu koncentrować się na tym, że nie damy rady być w pełni dyspozycyjnym także po ustalonych godzinach pracy. Nie przekreślajmy się już na samym początku, a z pewnością zrobimy lepsze ogólne wrażenie.

Zdjęcia

listycv.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.