Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjna, ale nie masz pojęcia jak się na niej zachować? By uniknąć kompromitacji, warto byłoby do tego typu spotkania umiejętnie się przygotować. Niestety w tym przypadku liczy się tylko i wyłącznie pierwsze wrażenie, jakie pozostawimy po sobie u potencjalnego pracodawca. Żeby rekruter chciał zaprosić nas na kolejne etapy rekrutacji, trzeba się wykazać profesjonalizmem w szerokim tego słowa znaczeniu.

Nie tylko wiedza

Nawet specjalista na wysokim poziomie intelektualnym może nie zostać przyjęty do pracy, jeżeli nie spełni określonych wymogów formalnych. Jako owy wymóg rozumie się przede wszystkim załączenie do swojej kandydatury skompletowanych dokumentów aplikacyjnych. Nie pomijajmy żadnego ich elementu. Liczy się tak samo życiorys, jak również list motywacyjny. Często dzieje się tak, że rekruterzy mając do wyboru setki kandydatów, którzy są zainteresowani danym stanowiskiem pracy, dokonują selekcji najpierw pod względem formalnym, zwracając uwagę na to, czy kandydat, którego dokumenty mają teraz w ręku czy którego maila właśnie odebrali, przesłał wszystkie papiery, jakie były wymagane. Jeżeli czegoś brakuje, kandydatura automatycznie jest odrzucana, bez zaglądnięcia nawet w CV. Nie zaprzepaszczajmy sobie drogi do rozwoju własnej kariery taka drobnostką jak brak listu motywacyjnego czy formularza.

Prezencja też ma znaczenie

Jeszcze jedną kwestią, która okazuje się mieć bardzo duże znaczenie jest między innymi nasz wygląd zewnętrzny. Przeprowadzający proces rekrutacyjny ma zaledwie parę minut, w porywach kilkanaście minut, na zapoznanie się z danym kandydatem. Dlatego też nie ma co ukrywać, że pierwsze wrażenie, jakie na przesłuchującym nas wywrzemy jest zdecydowanie najważniejsze. Poza tym, musimy mieć na względzie także i ten fakt, iż wiele miejsc pracy po prostu narzuca odpowiednie stroje i taki a nie inny wizerunek pracowników. Tak jest zarówno na stanowiskach umysłowych, powiedzmy w placówkach urzędowych czy firmach-korporacjach, jak także na posadach typowo fizycznych - outfit w ten sam deseń musi mieć personel hotelowy, załoga restauracji czy nawet knajpy. Pod uwag będą zatem brane osoby schludne, zadbane, widać na pierwszy rzut oka, że przykładające wagę do tego, jak wyglądają. I co istotne, tak samo duże znaczenie ma kwestia należytej prezencji u pań, jak i u panów. Na rozmowę kwalifikacyjną starajmy się zatem przyjść ubrani swobodnie, nieskrępowanie, ale elegancko. Kobiety nie powinny przesadzać z długością sukienek czy spódnic i dekoltami. Nie jest mile widziane obwieszanie się biżuterią czy mocny makijaż. Nie ubierajmy się ekstrawagancko, nawet jeżeli taki a nie inny jest nasz styl. Mężczyźni natomiast nie powinni ubierać luźnych spodni, kolorowych T-shirtów czy obuwia sportowego, niezależnie czy chodzi o pracę biurową czy etat programisty.

Informacje o firmie

Nie idźmy na rozmowę kwalifikacyjną w ciemno. Musimy wiedzieć, co nieco o przedsiębiorstwie, z którym zamierzamy współpracować. Nierzadko na tego rodzaju spotkaniach pada pytanie w stylu – a co Pani/Pan wie na temat naszej placówki, albo skąd Pani/Pan dowiedzieli się o naszej firmie czy gdzie widzą Pani/Pan swoją osobę w naszej instytucji. Jeżeli nie mamy nawet minimalnej wiedzy na ten temat, nie odpowiemy nic sensownego. Żeby uniknąć totalnej kompromitacji poczytajmy wiadomości na temat danej firmy chociażby w sieci. Przecież każda, nawet mała firemka, posiada dzisiaj swoją własną stronę internetową, na której bez wątpienia odnajdziemy wszelkie potrzebne nam informacje i to w przysłowiowej pigułce. Na uwagę zasługuje zwłaszcza zakładka O nas czy O firmie a także kategoria Osiągnięcia firmy bądź Historia działalności. Tam skrótowo przedstawiane są zawsze najważniejsze wydarzenia z życia konkretnego przedsiębiorstwa.

Zdjęcia

listycv.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.